V neděli 29. září se bude ve Štípě u Zlína připomínat výročí 260 let od přenesení milostné sochy Panny Marie Štípské do tehdy nově dokončeného kostela.
V kronice se můžeme dočíst toto: „30. září 1764 byla přenesena zázračná soška Panny Marie Štípské ze starého štípského kostela do nového. Této velkolepé slavnosti předsedal olomoucký generální vikář a milostnou sošku přenášeli za asistence čtyřiceti kněží čtyři děkani. Slavnosti se zúčastnilo 35 tisíc věřících z celé Moravy i ze Slovenska. Při přenášení milostné sošky mohli poutníci vidět zvláštní úkaz na obloze: vedle slunce byly dvě jasně svítící hvězdy…“
Slavnost začne tuto neděli 29. září ve starém kostelíku v 9:45, kdy čtyři muži oblečeni do tzv. dalmatik na svých ramenech přenesou sochu ze starého kostelíka do nového. K přenášení budou hrát Štípští trubači slavnostní fanfáru. Následovat bude slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat P. Marek Žukowski. „Po slavnostní mši bude možnost pohlédnout si milostnou sochu Panny Marie Štípské zblízka, což je zcela jedinečná možnost pohlédnout Madoně takříkajíc do očí a též budou k vidění některé ze slavnostních rouch, kterými byla socha obdarována a v minulosti do nic často zahalována.“ říká místní farář P. František Sedláček. Ten také po skončení mše svaté v cca 11:00 bude mít pro zájemce komentovanou prohlídku kostela. Bude také otevřena farní kafárna, kde je možnost se občerstvit dobrou kávou či něčím sladkým.
Od 13:00 do 17:00 bude možnost si prohlédnou milostnou sochu zblízka, k dispozici bude i průvodce kostela.
Poutní místo Štípa tvoří společně se Sv. Hostýnem a Provodovem tzv. Mariánský trojúhelník, a právě o těchto poutních místech připravuje Muzeum jihovýchodní Moravy speciální výstavu. Díky již probíhající aktivní přípravě na tuto výstavu byly v archivech objeveny i zcela zapomenuté vyobrazení Štípské madony – jedno z nich zobrazuje i její přenášení do nového kostela“ doplňuje etnograf Mgr. Ondřej Machálek.